Je to taková odvěká otázka: "V tom víně něco plave, je zkažené?" O to více zarážející pak bývá od milovníků vína, kteří ho rádi pijí, ochutnávají a experimentují. Nevyhnutelně pak následuje přednáška o vinném kameni nebo chcete-li o "wine diamonds".
Vinný kámen je přitom něco, co k vínu neodmyslitelně patří. V anglicky mluvících zemích je tento projev vína, drobné krystalky usazené na dně či na korku, dokonce označován za vinné diamanty "wine diamonds".
A co to vlastně je ten vinný kámen? Chemicky jde o hydrogenvinan draselný, o látku, která vzniká vysrážením jedné z nejdůležitějších kyselin vína, kyseliny vinné. Vzniká tak naprosto přirozeně v každém víně.
Ale jak to, že některá vína jsou dokonale čirá a žádný vinný kámen v nich usazen není? Je to tím, že vinař buď z vlastní vůle nebo častěji pod tlakem zákazníka víno dodatečně upravil, aby se vinného kamene zbavil. Existuje totiž několik postupů, jak víno potrápit a kamene se zbavit. Vinař ho může před lahvováním podchladit pod 10°C, tím vyvolá a urychlí chemický proces srážení vinného kamene, načež (nejen) vzniklé krystalky odstraní mechanickou filtrací. Častěji se ale vinný kámen odstraňuje chemicky. Jednoduše do vína přidáte rozpouštědlo, kyselinu metavinnou, a ta se postará o rozpuštění kamene. Nutno ale připomenout, že rozpouštědlo ve víně zůstane a spotřebitel ho s vínem zkonzumuje.
Takže pokud víno vinný kámen neobsahuje, je krásně esteticky čisté, pak se buď dosud nestihl vysrážet nebo bylo víno zbytečně trápeno a (chemicky) upraveno. Naopak pokud víno vinný kámen obsahuje, máme velkou míru jistoty, že s vínem bylo zacházeno šetrně a s náležitou péčí a dokonce můžeme předpokládat jeho vyšší kvalitu. Ono totiž čím déle hrozny na vinici zrají, tím více obsahují kyseliny vinné, což je právě předpoklad k výraznějšímu výskytu vinného kamene. Dokonce, pokud nalezneme krystalky usazené na korkovém uzávěru, můžeme z toho usuzovat, že láhev s vínem byla skladována vleže, korek byl zatopen a tedy víno by mělo být v dobré kondici.
A co když mi usazeniny v láhvi vína vadí? Ano, není nic příjemného, když se do úst dostane s vínem i část usazenin z láhve. To ale zkušení milovníci vína dávno vyřešili. Buď zručně z láhve nalijí jen tolik, aby usazeniny zůstaly na dně nebo častěji použijí skleněnou dekantační nádobu, vínu umožní se dostatečně nadechnout, rozvinout, prostě mu dají prostor se uvolnit po stísněných poměrech v láhvi a zároveň ponechají usazeniny v láhvi a zbytek na dně dekantéru.
Není proto důvod se vinného kamene bát, snadno ho rozeznáte od jiných nečistot a možná ho začnete vyhledávat. Je to přece vinný diamant!
Vaše DobréVinařství.cz.